Tutoring Academia Languages Health and Fitness Music Arts and Hobbies Professional Development
Share

How Can You Combine a Student Lifestyle and Cooking?

By Joseph, published on 28/05/2019 Blog > Arts and Hobbies > Cooking > Cooking for Students

“Food, to me, is always about cooking and eating with those you love and care for.” – David Chang

Sweet potatoes, broccoli, peppers, chickpeas, goat’s cheese, capers, when it comes to ideas for recipes, there’s no lack of ingredients available. However, most of us rarely put together a simple, quick, or gourmet recipe.

Students, be it through their lifestyle, budget, or equipment, are the first to stop cooking properly. Most students are happy to order a takeaway since it saves them time.

However, cooking can become a real pleasure and cost less. You just need to know how to make a good flan, bechamel sauce, or carpaccio like the pros. We’ll explain everything here.

In this article, we’re going to look at the most popular student recipes, quick 15-minute recipes, why students should cook for themselves, and how you can cook on a student’s budget.

Ready?

When you’re a student, you tend to opt for quick and easy recipes that don’t need a lot of equipment or cost a lot. You’ve got to find easy recipes that are tastier and won’t break the bank.

Which are the best student cookbooks? Getting a cookbook or going online is a great way for students to discover new recipes. (Source: Bru-nO)

Sweet potato fries are a great fit for this criteria. In fact, you just need to cut sweet potatoes into fries, put them on a dish, a bit of olive oil, salt, pepper, 35 minutes at 200°C, and you’re done.

The same is true for traditional recipes, which can be made with ingredients found in the fridge and add a bit of spice to your diet.

A cheese and ham toasty or croque-monsieur?

You can replace the ham with salmon and the cheese slices with cream cheese and there you have it, a dish that’s healthier, original, and just as good as the original.

When it comes to the top student recipes, there are also desserts like the famous chocolate mug cake. This is more or less melted chocolate that can be made in a mug in three minutes thanks to a microwave.

How is that possible?

You’ll see.

Put 40g of chocolate and 40g of butter into the bottom of a mug and melt it all in 30 seconds in the microwave. Mix it and add 30g of sugar and an egg, then add 20g of flour. Cook this for 40 seconds in the microwave, and you’re good to go! Here’s a chocolate cake that’s delicious and perfect for students.

The Best 15-Minute Recipes

“One of the most meditative times of my day is when I’m cooking.” – Gabrielle Bernstein

As a student, you’ll be busy. Coming home after a few lessons, a short lunch break, or having to make your meals early in the morning all mean that you need simple and quick recipes.

What are the easiest student recipes? Avocado toast is a quick and easy recipe that anyone can do. (Source: Einladung_zum_Essen)

So why not set a time limit and make recipes in less than 15 minutes?

Challenge accepted!

You’re probably familiar with avocado toast, the new trendy dish. With good reason! It’s tasty, healthy, and easy to make. To make two slices of avocado toast, you’ll need:

  • Bread
  • An avocado
  • Salt and pepper

And that’s it!

You need to cut half an avocado or spread it on a slice of toast, season it, and you’re ready to go. This recipe can be improved with a poached egg or some lemon juice to stop the avocado darkening. Far from some dishes that can take an hour to prepare!

Matcha tartlets are quick and easy to make. Matcha is also a trendy ingredient because it’s full of nutrients and antioxidants.

To make 20 tartlets, you’ll need:

  • 80 grams of almonds
  • 30 grams of pistachios
  • 30 grams of grated coconut
  • 15 pitted dates
  • 2 tablespoons of matcha tea powder
  • 1 tablespoon of coconut oil
  • 150 grams of 0% yoghurt
  • 20 raspberries

All you have to do is mix the dates, matcha, pistachios, coconut oil, and grated coconut together and make small moulds out of the resulting mixture. Put these into the fridge and then remove the cases from the mould and garnish with yoghurt. You can do this in ten minutes and it’s much better than a crumble!

You can also make a grilled cheese sandwich in a frying pan, one-pot pasta, or tomato and mozzarella omelette!

What do you need takeaway for?

Why Should Students Cook at Home?

We tend to forget that when we’re students, we still need to eat right. It can be tempting to get a takeaway.

Why should you make your own food? You can get food delivered by bike now, too. (Source: Couleur)

While a cheap takeaway may seem like a bargain, it’s actually more costly than just making your own food. When you cook at home, you pay much less for ingredients, can make much more food, and eat better. Additionally, when you get a takeaway, you don’t really know what they’re putting into your food or the nutritional value (or lack thereof). That said, the food is good, comforting, and convenient. This is probably down to the great amounts of oil, butter, and salt that are often found in takeaways.

These ingredients in large quantities aren’t great for your health or your figure. That’s why you should make the most of cooking at home since you can make whatever you want in accordance with what you want to eat. It’s not that easy finding a good takeaway if you have any dietary requirements, but at home, you can easily manage what goes into your food. More pepper, fewer green beans, lots of spinach, whatever you fancy!

Let’s not forget that cooking can be a great way to relax and share meals with the people you love, whether you’re on a student’s budget or not!

How to Cook on a Student’s Budget

It’s a fact that cooking on a student’s budget can be difficult. However, there are a few useful techniques that you can use to make cooking much cheaper.

Which are the best cheap meals? Whatever your budget is, you can still make some good food. (Source: JESHOOTS-com)

For example, cooking large quantities allows you to reduce the cost per meal.

Don’t feel like eating the same thing for every meal?

You can also freeze meals to eat later on, which means you won’t have to run to the supermarket after class.

It might be worth heading to the market before it closes as vendors will be looking to get rid of the stuff they haven’t been able to sell.

Markets are good as they usually have seasonal produce that costs a lot less than mass-produced products that have been imported. Peppers in summer, squash in winter, doesn’t everything taste better when it’s in season. This is because:

  • Seasonal products have more flavour
  • Seasonal products correspond to our bodies needs
  • Seasonal products are cheaper
  • Seasonal products are ecological

To get the most out of these ingredients, there are plenty of recipes that can work with a student’s budget. For example, one-pot pasta is great for students. You just need to throw all the ingredients into the same pan.

For example, for two servings of vegetable pasta, put 1.5 cups of pasta in 3 cups of water, then add all the ingredients you want (cherry tomatoes, seasonal vegetables, bacon bits) and let the boiling water do the rest. Once there’s no water left, you’re done!

Lookup for a cooking class London on Superprof and start cheffing.

The same is true for avocado toast, ham and boiled egg, gazpacho, etc. Cooking as a student is very feasible. With the right techniques and ingredients, everything is possible.

If you still need help with cooking, then you should consider getting help from a private tutor. On Superprof, there are tutors offering classes in a variety of subjects and skills.

When it comes to tutorials, there are three main types: face-to-face tutorials, online tutorials, and group tutorials.

When you get face-to-face tutorials, you can expect to pay more per hour than the other two types. That said, you’ll get tailored tuition from them in accordance with your abilities, learning objectives, and budget.

Online tutorials are similar but the tutor isn’t in the same place as you. Your tutor will teach you remotely using a webcam and a programme like Skype.

Group tutorials involve several students being taught at once. Since you’re one of several students, the cost of the tutorials is shared amongst the students in attendance, making them much cheaper. You can always get a few friends together and learn to cook together.

At the end of the day, since each type of tutorial has its advantages and disadvantages, it’s up to you to pick the tutor and tutorials that work with your learning objectives and budget.

So are you ready to start learning how to cook?

Share

Our readers love this article
Did you find this article helpful?

Not helpful at all? Really?Ok, we will try to improve it for next timeThanks for the feedbackThank you, please leave a comment belowIt was a pleasure to help you! :) (No ratings so far)
Loading...
avatar